Litoměřice: Sto seniorských SOS hodinek pro případ krize
Město Litoměřice ve spolupráci s Farní charitou bezplatně předá stovku tzv. „SOS hodinek“ litoměřickým seniorům, kteří se mohou ocitnout v ohrožení života. Rozšiřuje tak již nyní pestrou nabídku sociálních služeb, která cílí i na nejstarší obyvatele.
Zkvalitnění bezpečnosti seniorů v Litoměřicích a okolí, kteří se mohou dostat do potencionálního ohrožení, zajišťují chytré hodinky fungující jako mobilní telefon připevněný na ruce. Technologie obsahuje GPS, čímž usnadňuje lokaci osoby, SIM kartu a stlačením jednoho tlačítka jsou hodinky schopny přivolat pomoc. V případě ohrožení senior zmáčkne červené SOS tlačítko, poté je spojen s dispečinkem umístěném v recepci Domova pro seniory na Dómském pahorku. Funguje v nepřetržitém provozu. Školený personál dispečinku komunikuje s klientem a v případě ohrožení zajistí okamžitou pomoc. Zároveň mohou být upozorněny i blízké osoby seniora. Výhodou hodinek není jen odolnost proti vodě, prachu a nárazu, ale také snadná manipulace a nabíjení nebo přenos dat na dispečink, který průběžně vyhodnocuje stav osoby, která je má připevněné na ruce.
Pořizovací náklady projektu SOS hodinek činí 958 tisíc korun, z čehož město uhradilo 750 tisíc korun. Služba bude provozována pečovatelskou službou Farní charity Litoměřice a distribuce prvních sto kusů hodinek začne ve čtvrtek 14. května „Přestože vstupní náklady na pořízení hodinek činí 9500 korun na osobu, první stovka seniorů z Litoměřic dostane díky městu hodinky zdarma. Lidé uhradí jen náklady spojené s provozem SIM karty, tj. 250 korun měsíčně,“ vysvětluje úvodní fázi projektu ředitelka Farní charity Litoměřice Karolína Wankovská. Po vyčerpání první stovky hodinek předaných předem prověřeným zájemcům zdarma se mohou hlásit i obyvatelé z okolních obcí. Ti však již budou muset zaplatit jednorázově 9500 korun a následně měsíční paušál ve výši 250 korun. V pořizovací ceně hodinek jsou kalkulovány nejen výrobní náklady, ale také následný servis spojený s provozem celé služby, včetně dispečinku.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 5
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.